fbpx
ADEN PATENTADEN PATENTADEN PATENT

Sertifikalı Mesleki Eğitimler

Mesleki Eğitim Nedir?

Mesleki Eğitim Mevzuatında örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanlarını, mesleklerindeki gelişimlerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimdir.

Mesleki Eğitim Yönetmeliği

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’unun 17’nci maddesine göre işveren “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde” çalışanlarının mesleki eğitim almasını sağlamalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı ve mesleki eğitim belgesi zorunlu hale getirildi.

Mesleki Eğitim Belgesi Cezası

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı 2.000 (iki bin) Türk Lirası para cezası verilir.

Belgelendirme

Konusunda uzman ve yeterliliğe sahip eğitmen kadrosu tarafından verilen mesleki eğitim sonrası firmamız tarafından kendilerine Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Mesleki Eğitim Belgesi” verilmektedir.

Foet Kodları

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/